Napisz do nas
Imię i nazwisko:*
Brak podanego nazwiska.
Firma:

Telefon:

E-mail:*
Brak adresu email lub adres jest błędny.
Temat:
Treść:*
Brak treści wiadomości email.


* - pola obowiązkowe

Biuro:

20-827 Lublin, ul. Zbożowa 57
tel. +48 81 746 69 80
fax +48 81 740 88 30

zamowienia@expodem.com.pl

 

/NASZE SUGESTIE/Porady
Pielęgnacja i ochrona



Aby kamień naturalny na długo zachował swój urok, należy go odpowiednio czyścić i pielęgnować.

Szczególnie istotne jest, by świeżo ułożoną okładzinę ochronić przed bezpośrednim kontaktem z piaskiem i grubym brudem, które mogą porysować powierzchnię. Warto, więc na czas budowy czy remontu przykryć podłogę np. tekturami, ponieważ większość uszkodzeń pojawia się właśnie wtedy.

Należy jednak przy tym zwrócić uwagę na to, by podłoga nie była zbyt długo przykryta materiałem nieprzepuszczającym powietrza. Ponieważ pod wpływem nagromadzonej wilgoci, może nasiąknąć sam kamień i wskutek tego ściemnieć. Oczywiście sytuacja wróci do normy po wyschnięciu, ale ten proces może trwać nawet do ośmiu tygodni, a nierównomierne wysychanie może sprawiać wrażenie plam na powierzni.

 

Środki pielęgnacyjne          – tworzą warstwę ochronną lub wnika w kamień, w zależności od formuły. Głównie są to preparaty oparte na bazie wisków lub polimerów.

 

Środki czyszczące                 – dzielimy je na środki do czyszczenia podstawowego oraz środki do czyszczenia gruntownego. Tych pierwszych używamy w powtarzających się odstępach czasu, według wskazań producenta. Natomiast czyszczenie gruntowne wykonujemy sporadycznie, gdy po dłuższym okresie użytkowania pojawiają się zabrudzenia i chcemy podłodze przywrócić dawną świeżość.

Ważne jest przy tym zachowanie ostrożności i wcześniejsze sprawdzenie środka na małej powierzchni w mniej widocznym miejscu, ponieważ każdy kamień może inaczej reagować na skład chemiczny takich produktów. Szczególnie niebezpieczne są preparaty stosowane w łazienkach usuwające kamień i rdzę, mogą bowiem spowodować przebarwienia czy wżery. Ponadto żółte granity w wyniku działania kwasów fosforowych, znanych ze swych właściwości odrdzewiających (występujących w wielu tego typu preparatach) - częściowo szarzeją.

 

Podstawową zasadą jest tutaj, by do skał pochodzenia wapiennego (marmur, trawertyn) nie stosować środków o odczynie kwaśnym, a do skał głębinowych (granit, bazalt) – środków o odczynie zasadowym.

 

Domowe sposobem na usunięcie niektórych plam:

  • amoniak                                                  -              działa na marmur, trawertyn, wapień
  • woda utleniona rozcieńczona wodą  -              działa na granit, bazalt

 

Środki impregnujące          - zabezpieczają kamień przed powstawaniem plam i chłonięciem wilgoci. Stosowane są na początku użytkowania powierzchni kamiennych, na oczyszczoną i suchą powierzchnię. Czynność powtarzamy dopiero wtedy, gdy zauważamy, że kamień znów zaczyna chłonąć wodę. Oczywiste jest, że np. w pokojach kąpielowych, gdzie dodatkowo stosowane są systematycznie środki wykorzystywane przy myciu i kąpieli, impregnat szybciej się wypłukuje i kamień wymaga częstszej impregnacji.

 

Impregnat nie chroni jednak przed niszczącym działaniem kwasów, dlatego przy codziennym użytkowaniu należy o tym pamiętać zwłaszcza, gdy mamy w posiadaniu kamienie tj. marmur czy wapień.

 

Dostępne na rynku impregnaty albo tworzą warstwę ochronną na powierzchni kamienia albo w niego wnikają. Czas schnięcia zależy od grubości i wilgotności podłoża, a także wybranego rodzaju kamienia. Należy stosować je zawsze zgodnie ze wskazaniami producenta.

 

Najczęstsze przyczyny przebarwień kamieni naturalnych:

  • zanieczyszczenia z podłoża i zaprawy
  • niewłaściwie użyte zaprawy i fugi
  • zanieczyszczenia eksploatacyjne
  • dobór niewłaściwych środków lub czyszczenia
 
Drukuj Powiadom znajomego  
 
Wizualizacje






Wyszukaj na stronie:










Wyszukaj zamówienie po:
NIP Nr zamowienia

Ilość odsłon: 400470
| | | | | | | | |
Copyright Expodem 2006 Projekt i wykonanie mikrobit.pl - serwis zbudowany w technologii mCMS